Dębie aleja dębowaindeks.jpegŁąkaŻuraw

Ratujmy Kasztanowce 2010 r.

 

          Urząd Miejski w Trzebnicy zaprasza szkoły z terenu gminy Trzebnica do udziału w akcji pt. „Ratujmy Kasztanowce”. Projekt ten związany jest z ratowaniem drzew kasztanowców przed skutkami inwazji groźnego szkodnika jakim jest szrotówek kasztanowcowiaczek, który atakuje głównie liście kasztanowca zwyczajnego/białego.

         W wyniku działania szrotówka co raz więcej kasztanowców zagrożonych jest wymarciem. Z jego powodu liście kasztanowców już latem więdną, a drzewo z roku na rok staje się słabsze. Jedną z najprostszych i najtańszych metod zwalczania tego owada jest jesienne grabienie i spalanie liści kasztanowca. Redukuje ona występowanie szkodnika nawet o 30 %. Walka ze szrotówkiem powinna mieć masowy charakter, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.
        Dlatego zachęcamy do objęcia ochroną i pielęgnacją jak największej liczby kasztanowców występujących w okolicy szkół. W całej Polsce w działania związane z ratowaniem kasztanowców włączyło się
ponad 600 placówek oświatowych. Ważne jest podjęcie konkretnych działań ochronnych oraz odpowiednia edukacja ekologiczna w tym zakresie.
          Szkoły, które najbardziej zaangażują się w akcję ratowania kasztanowców uzyskają dofinansowanie do wycieczki ekologicznej.

        Liczymy na owocną współpracę, mamy nadzieje, że podjęte starania przyczynią się do zachowania jak największej ilości kasztanowców na terenie gminy Trzebnica. Zachęcamy również do odwiedzenia strony www.pomozmykasztanowcom.pl.

DOCRegulamin konkursu Ratujmy Kasztanowce (19,00KB)

 

Data
21 lipca
niedziela
Newsletter
Kalendarz